MAS – Meninių akcijų savaitė 2022

Šių dienų akivaizdoje, karo kontekste, tikime, kad labai svarbu yra skatinti žmones pergalvoti, susimąstyti, kvestionuoti laisvos visuomenės idėją ir gilinti supratingumą ypatingai jautriomis sociumui temomis, tokiomis kaip žodžio laisvė ir kokią atsakomybę ši laisvė neša, savižudybė, psichologinė sveikata, lytinio švietimo svarba, LGBTQ+ lygiavertės teisės ir kt. Menas pasaulio neišgelbės, bet jis yra nuostabus įrankis kalbėti jautriomis temomis ir suteikti pasauliui šviesos. Nepriklausoma, jokiais finansiniais įsipareigojimais nesusaistyta, Meninių Akcijų Savaitė kviečia Vilniaus miesto gatvėmis žingsniuojančius stebėti įvairius meninius veiksmus netikėčiausiose viešose miesto erdvėse. Tai nebus savitiksliai meniniai kūriniai, tikimės, jog jie paskatins bent akimirkai sustoti ir pagalvoti, kiek kiekvienas asmeniškai esame atsakingas už saugios, atviros ir laisvos mūsų visuomenės kūrimą.

PIRMADIENIS

„Hands up – Tai ne tik skaičiai“ Žaliasis tiltas, Vilniaus g. 2, 18.00 val.
Agnietė Lisičkinaitė (Be kompanijos)

Meninis tyrimas „Hands up” visuomet buvo politiškai angažuotas, kurio pagrindinis tikslas buvo nuolat kvestionuoti dvi situacijos puses, stengiantis suvokti ir atliepti kitaip manančiuosius. Deja, šiame karo kontekste kitos, agresoriaus, pusės atliepti neįmanoma, taigi šį kartą rankos keliamos bus tik UKRAINAI ir joje žuvusiems civiliams.

Daugiau informacijos apie menininkę

ANTRADIENIS

„Arklio daina“ prie Sveikatos apsaugos ministerijos rūmų, Vilniaus g. 33, 18.00 val.
Dominykas Vaitiekūnas ir Kęstutis Vaitkevičius

Aktorius ir muzikantas Dominykas Vaitiekūnas kartu su gitaristu Kęstučiu Vaitkevičiumi pristatydami Zuikio ir Arklio Darbo akciją siekia atkreipti dėmesį į psichologinio perdegimo problemą visuomenėje. Zuikis (pardavėjas) ir Arklys (gatvės muzikantas) pardavinėja narcizus prie SAM. Zuikis prekiaudamas kelia klausimus, ar daug dirbti yra narciziška, ar moralu skųstis persidirbimu ir kiek socialiai teisinga, uždirbtus pinigus už narcizus sumesti arkliui į gitaros dėklą. Zuikis užsifrustruoja ir galiausiai pripažįsta, kad persidirbo. Po zuikio monologo apie narciziškumą, arklys ir zuikis atlieka dainą „Aš varau kaip arklys“.

Daugiau informacijos apie menininką

TREČIADIENIS

„Blogas Sapnas“ Pylimo gatvė, Halės turgus (prie centrinio įėjimo) 18 val.
Inga Galinytė

Tai performatyvi instaliacija, kurios metu menininkė kalba apie kolektyvines traumines patirtis, kurios atsikartoja ir yra perduodamos iš kartos į kartą. Karas, prasidėjęs Vasario 24 d., atvėrė dar vieną pasaulio žaizdą, kuriai užgyti prireiks daugybės metų. Menininkė jau ne vienerius metus tyrinėja trauminių patirčių ir meno sąveikas, o šį kartą ji atsigręžė išskirtinai į moters padėtį trauminės patirties, karo kontekste. Trauminių įvykių akivaizdoje svarbiausiu aspektu tampa skausmingo įvykio integracija į gyvenimo tėkmę, kuri nesustoja, net jei kūnas stingsta iš baimės.

Daugiau apie menininkę

KETVIRTADIENIS

„Žmonės люди“ Baltasis tiltas, Upės g. 18.00 val.
Greta Grinevičiūtė (Be kompanijos) ir Agnė Matulevičiūtė

Veiksmas įkvėptas spektaklio “Šokis skalbimo mašinai ir mamai“ bei kompozitorės Agnės Matulevičiūtės kūriniu „Žmonės люди“, įkvėptą Meno ir Mokslo laboratorijos spektaklio „Skalbimo mašinai ir mamai“. Menininkės keliaus baltuoju tiltu ir kvies praeivius susimąstyti kiek tarp mūsų yra tų, kurie neša kitiems nematomą naštą ant savo pečių. Kvies kartu kontempliuoti apie veikiančio, kovojančio ir jį iš toli stebinčio galios pozicijų skirtumus. Kaip galime padėti vieni kitiems?

Daugiau informacijos apie menininkes:
Greta – Be kompanijos ir MMLAB
Agnė – Instagram

PENKTADIENIS

„Namai“ Pilies gatvė (ties Šv. Mykolo g.) 18.00 val.

LMTA šokio specialybės studentai Dominyka Markevičiūtė, Juozas Veiverys ir Povilas Jurgaitis

Tai neįpareigojantis judesio vyksmas, kurio metu atlikėjai siūlys praeiviui sustoti ir pamąstyti apie „namų” sąvoką. Kokia būtų mano dabartis, jei gyvenčiau ten, kur nebūčiau apsuptas sienų ir šilumos? Koks tokiu atveju būtų mano santykis su miestu – jo paviršiais, garsais, kvapais, vaizdiniais? Ką reiškia gyventi „laisvai“? Ar kiekvienas mūsų turi pasirinkimo laisvę į gyvenimo būdą, o gal tai yra privilegija? Vyksmo metu bandysime sujautrinti kinestetinį suvokimą ir išgyventi žmonių, gyvenančių gatvėje patirtį.

„Temos po pamokų“ Pylimo g. 56 siena su MILLO 19.00 val
Vilniaus miesto šokio teatro Low Air jaunuolių kompanija Savoj Krūvoj

Vilniaus miesto šokio teatro Low Air jaunuolių kompanija Savoj Krūvoj menine akcija drąsina kelti klausimus ir kalbėtis tokiomis temomis kaip: lytiškumas, patyčios ar seksualinis priekabiavimas, ieškoti savos krūvos, kuri kviestų pasisakyti ir drąsiai atsakytų aš irgi.
Vieta: Ikoniškoje miesto vietoje, prie buvusių gimdymo namų – priešais jau daugelį metų aktyvų Halės turgų esanti pastato Pylimo g. 56 siena su MILLO.

Daugiau informacijos apie menininkus

ŠEŠTADIENIS

„Traukimas“ Gedimino prospektas nuo V. Kudirkos aišktės iki M. Mažvydo bibliotekos 16.00 val
Paulius Markevičius

„Bučinys“ Martyno Mažvydo bibliotekos skveras, Gedimino pr. 51, 18.00 val
Greta Grinevičiūtė ir Agnietė Lisičkinaitė (Be kompanijos) + organizacija „Mamos už LGBTQ+ vaikus“ + visi norintys prisijungti

Pirmasis bučinys buvo atliktas 2021 Rugpjūčio 30 dieną prie Lietuvos . Šis taikus gestas, kuomet du tos pačios lyties asmenys suspaudžia savo lūpas ir sustingsta, simbolizuoja LGBTQ+ bendruomenės ne lygiateisiškumą, šios grupės narių priverstinį užtildymą mūsų visuomenėje. Prieš beveik metus Agnietė ir Greta nuotakų suknelėmis pasidabinusios skulptūriškai susijungė bučiniui trukusiam 30 minučių, šį kartą kūrėjos dabinsis juodais kostiumais, o bučinys truks 1 valandą. Prie bučinio kviečiami prisijungti VISI.

VISĄ SAVAITĘ

Deniso Kolomyckio instaliacijos „Femina“ ir „Taikinys“, Šiuolaikinio meno centro skulptūrų parke (Balandžio 25-30 d.)
Tarpdisciplininio meno ir šokio kūrėjas Denisas Kolomyckis, pristato objektus kurie tiesiogiai sugestijuoja prievartos elementus. Transgresyvus objektų skaitymas atveria perspektyvas analizuoti socialinius konstruktus per meninę išraišką.

Daugiau informacijos apie menininką 

VAKARĖLIS LAISVEI

„Opera social house“ J. Lelevelio g. 4, 20.00 val

Prie pulto suksis:

Sharqs ( Jonas Šarkus )
Ged4s ( Gediminas Rimeika )
Airida Gudaitė ( Low Air )
Sure Fang
Cosmo Operator

Prie mikrofono suksis:

Agnietė Lisičkinaitė
Greta Grinevičiūtė
Denisas Kolomyckis

Vizualo autorius Aurimas Kadzevičius (Lion and Pencil) 

Informaciniai partneriai portalas 15min