Meninių akcijų savaitė

 „Kultūros produktai niekada negali sukelti esminių pokyčių visuomenėje, tačiau jie yra būtini bet kokiam judėjimui, kuris siekia tokių pokyčių.  Vizijos išaiškinimas yra pirmas žingsnis  siekiant protingai ir humaniškai pakeisti pasaulį.“ – Martha Rosler

MAS – Meninių akcijų savaitė – tai jau trečius metus rengiamas socialiai atsakingų meninių vyksmų, vykstančių viešose Vilniaus miesto erdvėse, festivalis. Pritraukiantis ne tik šiuolaikinio meno mėgėjus, bet ir gausų atsitiktinių žiūrovų skaičių. 2022 metais vykstančio karo Ukrainoje akivaizdoje Be kompanijos meno vadovės Agnietė Lisičkinaitė ir Greta Grinevičiūtė pajuto socialinę ir meninę atsakomybę plėsti meno produkavimo ir vartojimo galimybes, dėl šios priežasties pradėjo rengti festivalį MAS. Tokiu būdu siekdamos skatinti žmones permąstyti laisvos visuomenės idėją bei gilinti supratingumą apie jautrias temas – žodžio laisvę ir jos atsakomybę, psichologinę sveikatą, lytinį švietimą, lygiavertes LGBTQ+ teises bei daugybę kitų.

MAS’24

2024 metais meninių akcijų savaitė „MAS“ tapo vienos ilgalaikės akcijos „IŠLIKĘ / THEY WILL BE AFTER“ savaite, kurios idėja talpina didžiulį šiandienos geopolitinių įvykių kuriamą ir ilgam pasekmių paliksiantį skausmą. Savanoriškai susibūrusių menininkų grupė balandžio 2-7 dienomis nuo 18 val. Vilniaus Katedros aikštėje kviestė stoti kartu už žiaurumą patiriančius, bei į ateitį skausmą nusinešiančius „Išlikusius“.

Jaučiame nenumaldomą pareigą išreikšti palaikymą palestiniečiams, išgyvenantiems humanitarinę krizę Gazoje. Kokius žodžius begalėtume naudoti tam, kas šiandien vyksta šiose žemėse, akcijos metu norime visų pirmiausia atsisukti į žmogų ir žmogiškumą. Tokio žiaurumo akivaizdoje gedime, išgyvename nuolatinį sukrėtimą, kuris niekaip negali susilyginti su neįsivaizduojamu siaubu, patiriamu bėgant nuo raketų, bandant išsaugoti savo, artimųjų, vaikų gyvybes.

Ne ką mažesnis skausmas yra išliekanti trauma, gyva išlikusiųjų kūnuose ir mintyse. Kad ir kokias žodžiais istorijoje bus įrašytas šis laikas, mūsų pareiga prieš save pačius yra neužmiršti, neleisti sau užsimerkti ar nekreipti dėmesio. Žmogiškumas yra tai, kas dar liko mūsų valioje ir mes negalime jo išduoti. Mūsų simboliškas stovėjimas prieš vėjo mašinas niekaip negali atkartoti žiaurumo patirties, vargu ar bet koks meninis įrankis gali būti tam įgalus, tačiau menas yra dar viena išliekanti istorijos dalis, kuria mes galime kalbėti ir padėti išlaikyti atmintį.

  • Balandžio 02 d. 18.00 val. Agnietė Lisičkinaitė, Greta Grinevičiūtė ir Evaldas Alekna
  • Balandžio 03 d. 18.00 val. Beatričė Mažintaitė, Ugnė Lučauskaitė ir Greta Grinevičiūtė
  • Balandžio 04 d.18.00 val. Inga Galinytė, Ieva Navickaitė ir Agnietė Lisičkinaitė
  • Balandžio 05 d. 18.00 val. Gabrielė Bagdonaitė, Elmyra Ragimova ir Agnietė Lisičkinaitė
  • Balandžio 06 d. 18.00 val. Dominyka Markevičiūtė, Lukas Karvelis ir Alina Pilecka
  • Balandžio 07 d. Alina Pilecka, Ugnė Lučauskaitė ir Beatričė Mažintaitė

Neatlygintinai savo laiką meninei akcijai skiriantys menininkai: Rūta Kyguolytė, Sigita Ivaškaitė, Aurimas Kadzevičius, Vismantė Ruzgaitė, Martynas Norvaišas, Beatričė Mažintaitė, Ugnė Lučauskaitė, Inga Galinytė, Ieva Navickaitė, Gabrielė Bagdonaitė, Elmyra Ragimova, Dominyka Markevičiūtė, Lukas Karvelis, Alina Pilecka, Agnietė Lisičkinaitė, Greta Grinevičiūtė.

Ačiū VšĮ Darbininkai ir Inga Galvanauskaitė

MAS’23

2023 metais rugsėjo 11—17 d. Vilniaus viešosiose erdvėse vyks jau antroji meninių akcijų savaitė – MAS’23, kurios metu gausus menininkų būrys pristatys net septynias nemokamas menines akcijas. Nepriklausomos šiuolaikinio šokio meno organizacijos „Be kompanijos“ rengiama meninių akcijų savaitė skirta kalbėti aktualiomis visuomenei temomis, reaguoti į bendrą šio laikmečio diskursą bei plėsti meno prieinamumą, iškeliant jį iš įprastų ekspozicinių, scenos erdvių. MAS ´23 dalyvaujantys menininkai – Aira Naginevičiūtė, Erika Vizbaraitė ir Arūnas Adomaitis, Paulius Markevičius, Bushas Hartsornas, Inga Galinytė ir Denisas Kolomyckis, Greta Grinevičiūtė ir Agnė Matulevičiūtė, Evaldas Alekna, Agnietė Lisičkinaitė – pristatys savo akcijas bei įvairius temą atliepiančius požiūrius ir kontekstus, o bendras akcijas vienijantis vardiklis šiais 2023 metais žymimas raktiniu žodžiu – „laisvėjimai“. Menininkai kvietė apmąstyti laisvės kaip miražo ar utopijos bei realybės santykį, siekį tapti vis laisvesniu individu, išsivaduoti iš primesto stereotipinio mąstymo, neišsakytų minčių ir užspaustų emocijų, kelė išlaisvinančio kūrybinio gesto ir tapsmo savimi per kito artumą galimybes, palies socialiai jautrias lyčių partnerystės bei urbanistinių galios pozicijų dominavimo prieš gamtą problemas.

 

PIRMADIENIS
„Džiaugsmo upė“
Vieta: Aušros vartai-Katedros aikštė
Laikas: 18.00-19.00 val.
Idėjos autorius: Paulius Markevičius
Dalyviai: Julija Šatkauskaitė, Laurynas Jurgelis, Džiugas Grinys, Simonas Dovidauskas, Vygandas Vadeiša

ANTRADIENIS
„Pasakyk tėčiui“
Vieta: Katedros aikštė
Laikas: 12.00-18.00 val.
Idėjos autorius ir atlikėjas: Bush Hartsorn

TREČIADIENIS
„Failing at my best“
Vieta: Metraštinko kiemelis, Stiklių g. 4
Laikas: 18.00-20.00 val.
Idėjos autoriai ir atlikėjai: Inga Galinytė ir Denisas Kolomyckis

KETVIRTADIENIS
„Mano kūnas-mano projektas“
Vieta: Žemaitės skveras
Laikas: 18.00-19.00 val.
Idėjos autorė: Greta Grinevičiūtė
Kompozitorė: Agnė Matulevičiūtė
Atlikėjos: Agnietė Lisičkinaitė ir Greta Grinevičiūtė

PENKTADIENIS
„Reaching Up“
Vieta: Lukiškių aikštė
Laikas: 18.00 – 18.40 val.
Idėjos autorius: Evaldas Alekna
Atlikėjai: Ignas Pocevičius, Angelina Andrėja Daukaitė, Laurynas Vaičiulis, Dominykas Kumža, Jokūbas Lapcun, Ignas Kontautas

ŠEŠTADIENIS
„Rusiška ruletė“
Vieta: Mindaugo tiltas
Laikas: 12.00-18.00 val.
Kūrybinė komanda: Aira Naginevičiūtė, Erika Vizbaraitė, Arūnas Adomaitis

SEKMADIENIS
„Kolektyvinis protesto šokis Vol. 2“
Vieta: K. Sirvydo skveras
Laikas: 15.00-18.00 val.
Idėjos autorė: Agnietė Lisičkinaitė
Muzikinės kompozicijos autorė: Emilija Karosaitė
Konsultantė: Jūratė Juškaitė
Atlikėjai: temai neabejingi piliečiai

 

Vizualo autorius Aurimas Kadzevičius (Lion and Pencil)

Nuotraukų autorius Martynas Norvaišas

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, projekto partneris Montis Magija ir Tankodromas.

MAS’22

2022 metų Meninių akcijų savaitės tema – laisvė yra atsakomybė, organizatorių teigimu, laisvė nėra duotybė, bet vienareikšmiškai –vertybė, kurią turime gerbti ir puoselėti. Laisva ir laiminga visuomenė yra tuomet, kai VISI mūsų visuomenės nariai jaučiasi saugūs, matomi ir girdimi.

Atsižvelgdama į karo kontekstą, nepriklausoma šiuolaikinio šokio organizacija „Be kompanijos“ tiki, kad šiuo metu labai svarbu skatinti žmones permąstyti laisvos visuomenės idėją bei gilinti supratingumą apie jautrias temas – žodžio laisvę ir jos atsakomybę, psichologinę sveikatą, lytinį švietimą, lygiavertes LGBTQ+ teises.

Meninių akcijų savaitė vyko nuo balandžio 25 iki 30 d. įvairiose Vilniaus erdvėse. „Menas pasaulio neišgelbės, bet jis yra nuostabus įrankis kalbėti jautriomis temomis ir suteikti pasauliui šviesos“, – teigia idėjos autorės Agnietė Lisičkinaitė ir Greta Grinevičiūtė. Būtent dėl šių priežasčių gausus būrys menininkų kvietė į nepriklausomą, jokiais finansiniais įsipareigojimais nesusaistytą, Meninių akcijų savaitę stebėti įvairius meninius veiksmus netikėčiausiose viešose miesto erdvėse.

Meninių akcijų savaitė prasidėjo balandžio 25-ąją, pirmadienį 18.00 val. prie Žaliojo tilto, kur Vilniaus miesto gyventojai turėjo galimybę išvysti Agnietės Lisičkinaitės šokio vyksmo „Hands up“ inspiruotą meninę akciją „Tai ne tik skaičiai“, skirtą Ukrainoje žuvusiems civiliams pagerbti.

Antradienį 18.00 val. prie Sveikatos apsaugos ministerijos aktorius ir muzikantas Dominykas Vaitiekūnas kartu su gitaristu Kęstučiu Vaitkevičiumi, pristatė Zuikio ir arklio darbo akciją, kuria siekė atkreipti dėmesį į psichologinio perdegimo problemą visuomenėje.

Trečiadienį 18.00 val. ant Baltojo tilto šokio menininkė Greta Grinevičiūtė ir kompozitorė Agnė Matulevičiūtė kvietė kartu kontempliuoti apie veikiančio, kovojančio ir jį iš toli stebinčio galios pozicijų skirtumus. Kaip galime padėti vieni kitiems? Jų meninė akcija vadinasi „Žmonės люди“.

Menininkė Inga Galinytė ketvirtadienį 18.00 val. kvietė visus į Halės turgų. Čia ji atliko meninę akciją pavadinimu „Blogas sapnas“. Tai performatyvi instaliacija, kurios metu ji kalbėjo apie kolektyvinių traumų patirtis, kurios atsikartoja ir yra perduodamos iš kartos į kartą. Karas, prasidėjęs 2022 metų vasario 24-ąją, atvėrė dar vieną pasaulio žaizdą, kuriai užgyti prireiks daugybės metų.

Penktadienį, tarptautinę šokio dieną, vyko net dvi meninės akcijos. Pirmoji pavadinimu „Namai“ buvo atliekama 18.00 val. Pilies gatvėje (sankirtoje su Šv. Mykolo g.) jaunų ir talentingų Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, šokio specialybės studentų Dominykos Markevičiūtės, Juozo Veiverio ir Povilo Jurgaičio.

Antroji meninė akcija tą pačią dieną 19.00 val. vyko Pylimo g. 56 siena su MILLO, kur Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ jaunuolių kompanija „Savoj krūvoj“ drąsino kelti klausimus ir kalbėtis tokiomis temomis kaip: lytiškumas, patyčios ar seksualinis priekabiavimas, ieškoti savos krūvos, kuri kviestų pasisakyti ir drąsiai atsakytų „aš irgi“.

Šeštadienį meninių akcijų savaitę užbaigė du įvykiai. Pirmasis – 16.00 val. vykęs aktoriaus ir režisieriaus Pauliaus Markevičiaus „ropojimas“ Gedimino prospektu nuo V.Kudirkos aikštės iki M.Mažvydo bibliotekos.

Paskutinę akciją buvo galima pamatyti 18.00 val. prie M.Mažvydo bibliotekos „Bučinys“ – šis taikus gestas, kada du tos pačios lyties asmenys suspaudžia savo lūpas ir sustingsta, simbolizavo LGBTQ+ bendruomenės ne lygiateisiškumą, šios grupės narių priverstinį užtildymą mūsų visuomenėje. Prie šios akcijos jungiasi ir nepriklausoma organizacija „Mamos už LGBTQ+ vaikus“.

Dar vienas svarbus Meninių akcijų savaitės vyksmas – Deniso Kolomyckio instaliacijos „Femina“ ir „Taikinys“, kurią buvo galima išvysti prie Šiuolaikinio meno centro esančiame skulptūrų parke nuo balandžio 26 iki 30 dienos. Tarpdisciplininio meno ir šokio kūrėjas D. Kolomyckis pristatė objektus, kurie tiesiogiai sugestijuoja prievartos elementus. Transgresyvus objektų skaitymas atveria perspektyvas analizuoti socialinius konstruktus per meninę išraišką.